Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
52
1522683

Karmstolar ett par, Stockholmsarbeten, 1700-talets senare del, Rokoko.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 450 - 1 740 EUR
1 660 - 2 000 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Bemålade i rött med bronserade detaljer. Skuren dekor. Stoppad rygg, sits, och armlän. Sitthöjd 44, rygghöjd 84 cm.

Proveniens

Adliga släkten Nisbeth, Tisslilinge fideikomiss, Uppland.