52
1522683

Karmstolar ett par, Stockholmsarbeten, 1700-talets senare del, Rokoko.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 320 - 1 590 EUR
1 380 - 1 660 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Bemålade i rött med bronserade detaljer. Skuren dekor. Stoppad rygg, sits, och armlän. Sitthöjd 44, rygghöjd 84 cm.

Proveniens

Adliga släkten Nisbeth, Tisslilinge fideikomiss, Uppland.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

101. Mats Theselius, fåtölj, "Järn/Moccafåtöljen", ed. 280/360, Källemo, Värnamo efter 1994.
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
Budhistorik
115 000

ditt bud
110 000

ditt bud
105 000

ditt bud
100 000

ditt bud
Aktuellt bud:
115 000 SEK