Arne Jones E1299
542
1519831

Hänge/brosch i form av ett Andreaskors, 1800-tal

Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
16 600 - 19 000 EUR
19 000 - 21 700 USD
Klubbat pris
Cecilia Andrén
Cecilia Andrén
Ansvarig specialist smycken
+46 (0)790 78 03 20

guld med emaljdekor med sju rubiner och gammalslipade diamanter totalvikt ca 4.00 ct, mått 55 X 74 mm, totalvikt 55 g. Dokument från DSEF Idar-Oberstein medföljer.

Proveniens

Ivar Kamke (1882-1936), svensk målare som rönte stora framgångar i början av 1900-talet med sitt friska frilufts- och porträttmåleri. Kamke var en samlare av högsta rang och hans vackra våning på Engelbrektsplan var fylld av vackra möbler, silverföremål och fin konst. I publikationen "Svenska hem" från 1929 beskrivs hans hem som "fyllt av charme - ett hem där det stilla susar av legender som aldrig hunnit bli berättade" och minst sagt fantasieggande är det vackra korset som varit en del i hans samlingar. Aposteln Andreas anses vara Kristi första lärjunge och predikade bland annat i det som idag är Ryssland och Rumänien. År 38 blev han biskop i Byzantion. Enligt legenden blev han korsfäst i Patra, en grekisk stad som var en del av det romerska riket på ett X-format kors - en korstyp som än idag kallas för ett Andreaskors. Det magnifika 1800-talshänget i historiserande renässansstil torde vara tillverkat i Tyskland eller Österrike och hur det hamnade i Kamkes samling är sanneligen en historia man skulle vilja höra. Efter Kamkes bortgång har korset gått i arv i familjen