57
1507667

Karmstolar, ett par, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800), Gustavianska.

Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 740 - 2 620 EUR
1 830 - 2 740 USD
Klubbat pris
18 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Vitmålade med bronserade detaljer. Skuren dekor av bandfläta och hörnfleuroner. Kragade kannelerade ben. Signerade ILG. Sitthöjd 43, rygghöjd 88 cm.

Proveniens

Odensviholms säteri, Odensvi socken, Småland.
Familjen Fleetwood.
Inköpta på Odensviholmsauktionen 1973, katalognummer 613-15.
Därefter i arv till nuvarande ägare.

Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början: Småland, Blekinge, Östergötland (Stockholm: Nordiska familjeboks tryckeri, 1909), avbildade s. 85; Slott och herresäten i Sverige: Småland, Öland, Gotland. (Malmö: Allhems förlag, 1971) avbildade s. 346-47.