586
1495925

Ivar Arosenius

(Sverige, 1878-1909)
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 640 - 3 080 EUR
2 790 - 3 260 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst
+46 (0)727 33 24 02
Ivar Arosenius
(Sverige, 1878-1909)

"Kägelspel"

Signerad IA och daterad 03. Akvarell 28 x 44 cm.

Proveniens

Fru Gudrun Törneman
Intendent Algot Törneman

Kunstpalast Düsseldorf, Tyskland, enligt utställningsetikett a tergo
Ateneum, Helsingfors, "Ivar Arosenius", 1926, kat. nr 130.
Moderna Museet, Stockholm, "10-talets bilder", februari - mars, 1972
Nationalmuseum, Stockholm, "Ivar Arosenius", 1978, kat. nr 110.

Karl Asplund, Sveriges Allmänna Konstförening, "Ivar Arosenius", 1928, omnämnd s. 77 samt avbildad s. 79.

Arosenius spenderar sommaren 1904 tillsammans med konstnärskollegan Axel Törneman i Normandie. De bosätter sig i den lilla fiskebyn Coudeville där de hittar husrum på ett lantligt värdshus. Arosenius skriver bland annat såhär om vistelsen i ett brev till modern: "Här är det hett som sjutton så man orkar ej gå nån stans. [...] Krog finnes på nedre botten och på kvällarne komma fiskarne och slå sej ner och supa där och vi bruka sitta där ibland och öfva oss i franskan." Arosenius skildrar värdshusets krog i en akvarell från 1904 (se bild).

Även auktionens aktuella akvarell "Kägelspel" skildrar livet i Normandie och Karl Asplund hävdar att även den är utförd 1904 och att dateringen 03 på verket därmed är felaktigt angivet av konstnären.