589
1525507

Julia Beck

(Sverige, 1853-1935)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 520 - 4 390 EUR
3 730 - 4 660 USD
Klubbat pris
36 000 SEK
Mark Sjöberg
Mark Sjöberg
Specialist konst, grafik
+46 (0) 707 88 84 72
Julia Beck
(Sverige, 1853-1935)

Stilleben med remmare

Signerad Julia Beck och daterad Paris 83. Duk lagd på papp-pannå 46 x 31.5 cm.

Utförd under Julia Becks första period i Frankrike 1881-1885. Åren 1885-87 vistades hon i Sverige men återvände till Frankrike där hon kom att bli bofast under resten av sin levnad.

Sommaren 1882 tillbringade Julia Beck tillsammans med sina studiekamrater i Grez-sur-Loing - Karin Bergöö, Lydia Wigert, Emma Löwstedt och Hildegard Thorell - på inbjudan av Richard Bergh. I november 1882 återvände hon tillsammans med Karin Bergöö till Paris, där de kom att dela en bostad på 12 rue Jacob i närheten av St. Germain-de-Prés. De återupptog genast sina studier på Académie Colarossi. De övergav dock snart dessa och började istället ta lektioner för Alfred Stevens som då ansågs för en av de finaste koloristerna. Stevens målningar hade väckt stor uppmärksamhet vid 1882 års "L’Exposition Internationale de peinture" på Galerie Georg Petit där han var representerad med 18 målningar. Åren 1880-90 höll Stevens en målarateljé för främst kvinnliga elever på Avenue Frochot i Montmartre. Större delen av våren 1883 tillbringade Julia Beck åter i Grez. Under sommaren var hon i Sverige, men återvände till Grez under hösten.

Förekomsten av vårblommor i det aktuella stillebenet - vintergröna och snödroppar - visar att målningen tillkommit under våren 1883, antingen i Paris eller i Grez.