592
1504443

Otto Hesselbom

(Sverige, 1848-1913)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
70 000 SEK
Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst
+46 (0)727 33 24 02
Otto Hesselbom
(Sverige, 1848-1913)

"Snötyngd tall"

Signerad O. Hesselbom. Papper lagd på duk 80 x 59 cm.

Tilläggslista

Papper lagd på duk 80 x 59 cm.

Proveniens

Fru Otto Hesselbom.
Därefter i Landsfiskal P.A. Redins samlingar, Grums.
Privat samling.

The Panama-Pacific International Exposition, San Francisco, 1915, kat. nr 144.
Nationalmuseum, "Hesselbomutställningen", 1938, kat. nr 51.

Peter Lidman & Tommy Löfgren, "Ars longa, vita brevis - Konsten är lång, livet är kort - Otto Hesselbom 1848-1913", 1999, illustrerad helsida s. 237.