596
1523519

Sophie Södergren

(Sverige, 1847-1923)
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 320 - 1 580 EUR
1 400 - 1 680 USD
Klubbat pris
16 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Sophie Södergren
(Sverige, 1847-1923)

Sommarblomster

Signerad S. Södergren och daterad 1880. Duk 33 x 56 cm.

Just blommor och blomsterstilleben var ett av Sophie Södergrens speciella motivområden i hennes konstnärskap. Här ser vi i ett arrangemang av försommarblommor att hon behärskade genren till fullo. I övrigt målade hon gärna landskapsbilder och genremotiv.
Sophie Södergren studerade vid ”Fruntimmers-Afdelningen” vid Kungliga Akademien för de fria konsterna och för Severin Nilsson i Stockholm. Hon tillhörde den första kullen ”akademiflickor” som från 1864 kostnadsfritt åtnjöt undervisning där. 1874 efter avslutade studier, reste hon till Paris för att fortsätta sina studier. Resan företogs i sällskap med konstnärskamraterna Amanda Sidwall, Anna Nordlander och Anna Nordgren. De studerade vid en av Académie Julians två damateljéer, där Jules Lefebre och Tony Robert-Fleury blev deras huvudlärare. Circa 18-20 kvinnor av olika nationaliteter studerade där omkring 1870-talets mitt, bland dessa finländskorna Amélie Lundahl och Maria Wijk. ”Flickorna” kom snart in i en krets konstnärer, där bland svenskarna Alfred Wahlberg, Hugo Salmson, Carl Skånberg och Olof Hermelin var de mest framträdande. Robert-Fleury uppmuntrade sina kvinnliga elever att försöka ställa ut på Salongen. De svenska flickorna hyste inga stora förhoppningar väl medvetna om svårigheten för deras manliga svenska kolleger att få uppmärksamhet i Paris. 1877 debuterade emellertid Amanda Sidwall på Salongen med målningen ”Lecture intressante” (Högläsning) och följande år deltog Sophie Södergren på Världsutställningen i Paris med flera landskapsmålningar från Dieppe i Normandie. Utställningen sågs av hela 13 miljoner besökare. Georg Pauli har i sina memoarer berättat att att Sophie Södergren för en tid 1876 arbetade på Severin Nilssons ateljé i Paris, tillsammans med flera kvinnliga kollegor
”I Severin Nilssons ateljé, som av oss kallas fruntimmerskolan, arbetas på Filadelfiabeställningar. I ett hörn sitter fröken Södergren, …”
Pauli refererar här till världsutställningen i Philadelphia 1876, för vilken Olof Hermelin var utställningskommissarie. Utställningen var den första av sitt slag och hölls för att fira hundraårsjubileet efter att USA:s självständighetsförklaring skrevs på i Philadelphia 1776. Södergren hade uppenbarligen ombetts att bidraga med verk.
Det är inte känt när Södergren återvände till Sverige. Hon var medlem av svenska konstnärernas förening och deltog i deras utställningar i Stockholm 1890 och 1900. Hon deltog även under många år i en lång rad utställningar på olika orter i Sverige och i olika sammanhang under sin karriär.
Södergren är representerad vid Nationalmuseum och Östergötlands museum.