68
1498641

Stolar, sex stycken, av Alexander Thunberg (mästare i Stockholm 1756- 1791), Senbarock.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
14 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Bonade. Rygg med genombruten balusterbricka. Ben med H-kryss. Stoppad sits med läderklädsel. Signerade ATB. Sitthöjd 46, rygghöjd 96 cm.

Proveniens

Enligt uppgift operasångerskan Matilda Ljungstedt.