”Jacob Cederström” (1737-1795)
Signerad Anders Eklund pinx och daterad 1772. Duk 80 x 64 cm. Äldre förgylld ram.
Familjen Cederström,
Beatelunds, sedermera Rikstens fideikommiss, Södermanland.
Sixten Strömbom, "Index över svenska porträtt", 1835/43, band I, s. 155, avb pl 209. (SPA 1925:1414)