731
1493086

Eero Järnefelt

(Finland, 1863-1937)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 390 - 5 270 EUR
4 660 - 5 600 USD
Klubbat pris
40 000 SEK
Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst
+46 (0)727 33 24 02
Eero Järnefelt
(Finland, 1863-1937)

Bergigt landskap med skog

Signerad och daterad 16. Duk lagd på pannå 40 x 53 cm.

Proveniens

Gösta Stenmans samling Stockholm/Helsingfors (647).
Privat samling.