759
1514989

Albert Engström

(Sverige, 1869-1940)
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
6 640 - 8 540 EUR
7 600 - 9 770 USD
Klubbat pris
Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst, äldre måleri
+46 (0)727 33 24 02
Albert Engström
(Sverige, 1869-1940)

Jägaren och haren

Signerad Albert Engström. Duk 82 x 49,5 cm.

Proveniens

Bukowski Auktioner AB, auktion 469, Internationella Höstauktionen, 31 oktober - 3 november, 1989, kat. nr 26.

Konstnär

Albert Engström var en svensk konstnär, tecknare och författare, stilbildande inom svensk illustrationskonst. Skämtteckningar är hans signum, även om han också utförde landskap, porträtt och blomsterstilleben. Uppväxten i hemsocknen Hult i Småland kom starkt att påverka hans konstnärsskap. Men hans själ och hjärta kom att tillägnas det oändligt vackra Roslagen. I Grisslehamn kom Albert i kontakt med en rustik och ärlig miljö där det berättades många äldre historier som gav honom stor inspiration. Historier som han spetsade till och tolkade med hjälp av teckningar. Han studerade vid Valands konstskola med Carl Larsson som handledare, blev senare t.f. professor vid Konstakademin och invald i Svenska Akademien. Han korresponderade intensivt med August Strindberg och i hans bekantskapskrets återfinns även Bruno Liljefors, Gustav Fröding och Verner von Heidenstam. Albert Engström tillhör klassikerna i den skämtteckningstradition som blomstrade kring sekelskiftet 1900.