760
1484502

Einar Nerman

(Sverige, 1888-1983)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 370 - 2 850 EUR
2 710 - 3 260 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Mark Sjöberg
Mark Sjöberg
Specialist konst, skulptur
+46 (0) 707 88 84 72
Einar Nerman
(Sverige, 1888-1983)

Pojke med grodor (Tummelisa)

Signerad Einar Nerman. Förlaga till litografi. Blandteknik på pannå 29 x 21,5 cm.

Einar Nerman studerade 1909-1910 för Henri Matisse i Paris, på ”L'académie Matisse”. Under studieåren i Paris utförde Einar Nerman porträtt av vänner från skoltiden.

Under 1920-talet arbetade Einar Nerman som tecknare på tidskriften The Tatler i London, där han uppnådde berömmelse för träffsäkra karikatyrer av dåtidens kändisar. Efter en sejour som tecknare i New York, etablerade sig Einar Nerman som träffsäker porträttmålare i Stockholm. Dåtida svenska kändisar som bl.a Greta Garbo, Signe Hasso och ”Lillprinsen på Haga” (blivande kung Carl XVI Gustav) hörde till de som blev träffsäkert avmålade. Därutöver gjorde Einar Nerman illustrationer till bokverk av bl.a Selma Lagerlöf och August Blanche.

Einar Nerman är upphovsman till ”Solstickepojken”, en välkänd symbol sedan 1930-talet. Till konsthistorien hör att den ljuslockiga pojken från början var en ljuslockig flicka. Ursprungsidén var nämligen Nermans version av sagofiguren Tummelisa, som är avbildad i auktionens målning.

Men Einar Nerman kände press på sig att skyndsamt presentera ett förslag till stiftelsen Solstickan. Vintern 1936 målade Nerman därför en förändrad version av Tummelisa, där den ljuslockiga flickan från HC Andersens saga förvandlades till pojke.

Einar Nerman är representerad på bl.a Nationalmuseum och Moderna Museet i Stockholm.

Konstnär