Madeleine Pyk – en samling F769
762
1516917

Jenny Nyström

(Sverige, 1854-1946)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 700 - 7 600 EUR
6 540 - 8 720 USD
Klubbat pris
Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst, äldre måleri
+46 (0)727 33 24 02
Jenny Nyström
(Sverige, 1854-1946)

Förlaga för omslag till Oscar Ahréns katalog.

Oscar Ahréns postorderkatalog 1916-17. Signerad Jenny Nyström. Akvarell och tusch på papper 45 x 31 cm.

Proveniens

Direktör Oscar Ahrén (1881-1948), Stockholm.
Därefter i arv inom familjen.

Upptagen i Jenny Nyström och Curt Stoopendaal-stiftelsens databas, Kalmar läns museum: KLM450595DS12844.

År 1911 startade Oscar Ahrén ett eget företag för postorderförsäljning, AB Oscar Ahrén, som successivt växte. Företagets postorderkatalog spreds över hela landet och när verksamheten var som störst fanns en kvarts miljon kunder till vilka företaget årligen levererade flera hundra tusen paket. I mitten av 1930-talet var omsättningen 5 miljoner kronor per år, vilket var en hög siffra på den tiden. Efter en kort sjukdomstid avled Oscar Ahrén 1948. Företaget drevs därefter vidare av två av hans bröder. I mitten av 1950-talet avvecklades rörelsen.

Konstnär

Representerad på Nationalmuseum i Stockholm och på andra svenska museer.