766
1523523

Herman Lindqvist

(Sverige, 1868-1923)
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 320 - 1 580 EUR
1 400 - 1 680 USD
Klubbat pris
13 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Herman Lindqvist
(Sverige, 1868-1923)

Vinter vid Waldemarsudde, Djurgården

Signerad H. Lindqvist och daterad -12. Duk 50 x 61 cm.

Svenska konstnärernas förenings 20:de årsutställning, Stockholm, 1912.

Svenskt konstgalleri: femhundra bilder ur den svenska målarekonstens och skulpturens historia från Ehrenstrahl till våra dagar, med introducerande text och register, utgiven och redigerad av Johnny Roosval, 1912, avbildad s. 211.

Herman Lindqvists målning från Waldemarsudde på Djurgården i Stockholm avbildar ”udden” och Ryssviken i vinterskrud år 1912. I fonden anas Södermalm. Det är en vacker vinterdag och målningen bär också titeln ”Glittrande vatten och snö”, för glittrar gör det ju.
Herman Lindqvist har främst gjort sig känd som Stockholmsskildrare genom många av sina finstämda bilder från staden och dess omgivningar och auktionens målning är ett exempel på detta.
Lindqvist studerade vid Konstakademin i Stockholm under åren 1888-94 och vid Axel Tallbergs etsningskurs 1895-96. Främst har han i impressionismens anda målat Stockholms- och skärgårdsbilder, samt landskapsmotiv från Skåne och Visby. Han har deltagit i ett flertal större utställningar runtom i Sverige. Lindqvist är representerad med tre verk hos Nationalmuseum i Stockholm.