782
1523182

Albert Blombergsson

(Sverige, 1810-1875)
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 080 - 3 520 EUR
3 270 - 3 730 USD
Klubbat pris
46 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Albert Blombergsson
(Sverige, 1810-1875)

Vy över Hudiksvall från sydöst

Uppfodrad duk 56 x 74 cm. Samtida förgylld ram.

Lars Nylander, "Albert Blombergsson - Liv och konst", 2008, jämför bild s.153. ("Vy över Hudiksvall från sydöst" , duk 66 x 85, osignerad, odaterad. Hudiksvalls kommun)

"Mitt i inloppet till Hudiksvall ligger den lilla ön Kastellholmen. Därifrån har Blombergsson hämtat denna vy över Hudiksvall från fjärden. Här syns särskilt de många stora borgargårdarna öster om rådhuset, de flesta finns kvar idag, dock inte rådhuset". (Lars Nylander, "Albert Blombergsson", 2008, sid 153)