Kan inte nå servern
862
1525368

Hilma af Klint

(Sverige, 1862-1944)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
6 980 - 8 720 EUR
7 300 - 9 120 USD
Klubbat pris
200 000 SEK
Köpinformation
För konditionsrapport kontakta specialist
Rasmus Sjöbeck
Stockholm
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst
+46 (0)727 33 24 02
Hilma af Klint
(Sverige, 1862-1944)

Sommardag vid Adelsö kyrka

Signerad H. af Klint. Pannå 46 x 61 cm.

Proveniens

Inköpt 1900-talets första hälft. Därefter i arv inom familjen.

Övrig information

Hilma af Klint var en pionjär på flera plan. Hon växte upp i en sjöofficersfamilj i Stockholm och på Adelsö i Mälaren. Hon tillhörde en av de allra första generationen kvinnor som utbildades vid Kungliga Konstakademin i Stockholm. Efter examen delade hon ateljé med några av sina kvinnliga kollegor i det s.k. Ateljéhuset på Hamngatan 5 vid Kungsträdgården. Det var dåtidens kulturella mittpunkt med Blanchs Café och Konstsalong på bottenplanet.

Auktionens målning är ett tidigt arbete, utfört under denna period. Motivet är hämtat från Adelsö och avbildar grinden till Adelsö kyrkogård. Runt kyrkogårdens norra och västra del löper en äldre mur av huggen gråsten. Innanför muren växer lönn och ask. Målningen är en realistiskt utförd ögonblicksbild och ger ingen föraning om den utveckling mot det abstrakta måleri som skulle följa.

Fram till 40-årsåldern målar Hilma af Klint främst porträtt och landskap, botaniska studier och beställningsuppdrag. Utan någon progressiv övergång, slår hon sedan över från ett traditionsenligt måleri till att skapa på ett absolut fritt och okonventionellt sätt.

Hilma af Klint har tagit konstvärlden med storm. Från att ha varit praktiskt taget okänd likställs hon nu med de största moderna målarna och hennes verk anses banbrytande. Hon har, långt efter sin död, ritat om kartan för den tidiga abstrakta konsten, både i Sverige och internationellt.

Konstnär

Hilma af Klint (1862–1944) var en svensk målare, teosof och pionjär inom abstrakt måleri och redan 1906 utvecklade hon ett abstrakt bildspråk. Det var flera år före Wassily Kandinsky, Piet Mondrian och Kazimir Malevitj som fortfarande betraktas som föregångare till den abstrakta konsten på 1900-talet. Hon påbörjade sin konstnärliga utbildning vid Tekniska skolan i Stockholm (nuvarande Konstfack), där hon även tog lektioner i porträttmåleri. Efter studierna skaffade hon sig en egen ateljé vid Kungsträdgården där hon målade och ställde ut landskap i naturalistisk stil. Under en resa till Schweiz mötte hon Rudolf Steiner och greps av dennes antroposofiska idéer och utvecklade ett starkt intresse för det ockulta. Under seanser fick hon budskap, som hon omformade i abstrakta målningar. År 1986, visades några av hennes abstrakta verk för första gången i en utställning, The Spiritual in Art, Abstract Painting 1890–1985, i Los Angeles. Denna utställning kom att bli Hilma af Klints internationella genombrott. I och med en separatutställning på Moderna Museet i Stockholm startade en ny fas i hennes konstnärliga arv. Detta blev den mest omskrivna utställningen i Moderna Museets historia och gjorde af Klints konstnärskap till ett välkänt namn världen över. Sedan 1972 förvaltas hennes abstrakta verk av Stiftelsen Hilma af Klints Verk. Moderna museet i Stockholm har ett rum tillägnat Hilma af Klint i den permanenta utställningen, där de visade verken byts ut med regelbundenhet. Hon finns även representerad vid bland annat Nationalmuseum, Kungliga biblioteket, Sjöhistoriska museet, Nordiska museet och Uppsala universitetsbibliotek.

Läs mer