87
1525918

Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 180 - 2 620 EUR
2 280 - 2 740 USD
Klubbat pris
22 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgylld och bronserad. Genombrutet krön med dekor av snäckformationer och ströblommor, ramverk med dekor av akantusslingor mot delvis pikerad botten, nederdel med snäckformationer och blomster. Tudelat och kvicksilverfolierat spegelglas. Höjd 128, bredd 53 cm.