899
1519262

Kruka, porslin. Mingdynastin (1368-1644).

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
764 - 955 EUR
868 - 1 090 USD
Klubbat pris
10 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Dekor i underglasyrblått föreställande fågel i blommande lövverk, skuldran med ytterligare blommor och ett stiliserat mönster. Höjd 16 cm.

Mistor, glasyrnagg. Nagg.

Proveniens

From the collection of Director L Sorelius, Helsingborg, Sweden.