984
1523034

Zhang Qing (Tianma Shanmin)

(Kina, 1876-1962)
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
879 - 1 320 EUR
933 - 1 400 USD
Klubbat pris
8 500 SEK

Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02
Zhang Qing (Tianma Shanmin)
(Kina, 1876-1962)

Bergslandskap med byggnader och figurstaffage.

Målning på papper. Med två sigill i rött samt kalligrafi, med en cyklisk datering från tidigt 1800-tal. Motivets mått 81x33 cm. Mått med ram 100x51 cm.

Slitage, veck.

Proveniens

Private Swedish Collector.