Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
105
1547657

Ernst Billgren & Mats Theselius

(Sverige, Födda 1957 respektive 1956)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 450 - 1 940 EUR
1 660 - 2 220 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25

Stol/skulptur, "Tronen", ed. 41/100, Källemo, Värnamo efter 1991.

Gjutjärn, delvis emaljerat samt infattat med mosaik, klädd i älgskinn, monogramsignerad och numrerad EB/MT 41/100. Längd 34 cm, bredd 24 cm, höjd 36,5 cm.

Smärre slitage och patina.

Modellen formgiven 1991 och utförd i en upplaga om 100 numrerade exemplar.