Madeleine Pyk – en samling F769
110
1535315

Eva Hild

(Sverige, Född 1966)
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 420 - 1 710 EUR
1 630 - 1 950 USD
Klubbat pris
14 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Eva Hild
(Sverige, Född 1966)

Skulptur, "Bulig", Sparsör 2002, unik.

Stengods, glaserad i röda nyanser med något beige, signerad i silverfärg EVA HILD 02. Längd 30 cm, höjd ca 13,5 cm.

Proveniens

Galleri Bacchus, Borås, oktober 2002.

Formgivare

Eva Hild bor och arbetar i Sparsör i Borås kommun. Hon gör framför allt skulpturer i vit eller svart stengodslera; organiska, non-figurativa former som rör sig mellan inre och yttre rum. Hennes första soloutställning var på Galleri Inger Molin i Stockholm år 2000 och hennes skulpturer har sedan visats hos bl.a Nancy Margolis Gallery i New York, Galleri Andersson Sandström i Umeå och Galerie NeC i Paris. Hon finns representerad på museer och i konstsamlingar nationellt och internationellt, bl a på Musee de Sèvres i Paris, Museum of fine arts i Boston, Museum of Contemporary Ceramics i Shanghai och Nationalmuseum i Stockholm.