18
1525794

Borek Sipek

(Tjeckien, 1949-2016)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris
14 000 SEK

Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25
Borek Sipek
(Tjeckien, 1949-2016)

taklampa, "Luigi I", Driade, Italien efter 1989.

Stomme och takkopp i mässing, sex ljusarmar och applicerad bladdekor i polykromt böhmiskt glas, etikettmärkt driade art. LUIGI I. Total höjd 120 cm.

Slitage, obetydliga nagg. Ej funktionstestad.

Alexander von Vegesack, "Borek Sipek - The Nearness of the Far Architecture - Design", Vitra Design Museum, 1992, modellen avbildad sid. 64.

Modellen formgiven 1989.