Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
187
1546189

Helena Blomqvist

(Sverige, Född 1975)
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
4 850 - 6 780 EUR
5 540 - 7 760 USD
Klubbat pris
46 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Ansvarig specialist samtida konst och fotografi
+46 (0)702 63 70 57
Helena Blomqvist
(Sverige, Född 1975)

"The Lonely Patient", 2008

Ur serien "The Last Golden Frog". Signerad Helena Blomqvist och daterad 2008, numrerad 4/6, på etikett a tergo. Total upplaga 6 + 2 AP. Pigment print, bildyta 75 x 110 cm. Bladstorlek 100 x 134 cm.

Proveniens

Angelika Knäpper Gallery, Stockholm.

Helena Blomqvist, "The Last Golden Frog", 2008, avbildad på helsida.
Helena Blomqvist, "Helena Blomqvist", 2012, avbildad på helsida.

I The Last Golden Frog spelar schimpanser en central roll. De interagerar i den mänskliga tragedin, tittar tillsammans med andra levande varelser hur solen går ner och världen blir kallare. The Last Golden Frog handlar om tillståndet av att vara hotad av utrotning, försöka fly och att protestera.
Bilderna är ett slags fabler och mytiska berättelser med referenser till gamla fotografier och en koppling till vår samtid.