Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
192
1554166

David LaChapelle

(USA, Född 1963)
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
14 500 - 19 400 EUR
16 600 - 22 200 USD
Klubbat pris
125 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Ansvarig specialist samtida konst och fotografi
+46 (0)702 63 70 57
David LaChapelle
(USA, Född 1963)

"Negative Currency: Five Dollar Bill Used As Negative", 1990-2008.

Ur serien "Negative Currency Project: US Dollar", 1990-2008. Signerad David LaChapelle på etikett a tergo. Upplaga 4/5. Chromogenic print monterad på akrylglas och ramad, bildyta 75 x 176 cm.

Proveniens

Fred Torres Collaborations, New York.
Bukowski Auktioner, Höstens Contemporary 570, november 2012, kat. nr 186.

Fotografiska, Stockholm, "Burning Beauty - David LaChapelle", 30 november 2012 – 3 mars 2013, ett annat exemplar visades.

Som titeln indikerar är bildsviten ”Negative Currency” resultatet av LaChapelles experimenterande med internationella sedlar som negativ. I inverterade färger visas sedlarnas båda sidor, en negativ och en positiv, i det slutliga fotografiet. Medan LaChapelles mentor Andy Warhols prototypiska verk ”Dollar Bill” från 1962 undersöker den konceptuella distinktionen mellan konst och kommers, visar LaChapelles ”Negative Currency” på de dubbla effekter som pengar har på vårt samhälle, både positiva och negativa. Enkelheten i realiseringen av idén, resulterar i ett kristallklart koncept. Fotografiets samtidiga representation av sedelns båda sidor, påminner om den bild som uppstår när handlare granskar sedlar mot ljuset för att intyga dess äkthet. Genom att söka efter vattenstämplar och liknande detaljer. Denna visuella referens blir till en reflektion över kommersialiseringen av konsten. I likhet med Warhols verk ges denna subtila kritik med en injektion ironi då LaChapelle själv är högst företagsam på den kritiserade marknaden.