Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
194
1505137

Thomas Ruff

(Tyskland, Född 1958)
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 880 - 5 810 EUR
4 440 - 6 650 USD
Klubbat pris
55 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Ansvarig specialist samtida konst och fotografi
+46 (0)702 63 70 57
Thomas Ruff
(Tyskland, Född 1958)

"Substrat 2 II", 2003

Signerad Thomas Ruff och numrerad 33/45 på etikett a tergo. Total upplaga 45 + 10 AP. Ditone print monterad på aluminium och ramad, bildyta 100 x 75 cm.

Proveniens

Edition Schellmann, München/New York.