197
1547677

Denise Grünstein

(Finland/Sverige, 1950-2023)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 590 - 9 490 EUR
8 690 - 10 900 USD
Klubbat pris

Karin Aringer
Karin Aringer
Ansvarig specialist samtida konst och fotografi
+46 (0)702 63 70 57
Denise Grünstein
(Finland/Sverige, 1950-2023)

"Hals över huvud/Head over Heels", 2009

Ur serien "Figure Out". Signerad Denise Grünstein och daterad 2015, numrerad 3/3 a tergo. Total upplaga 3 + 1 AP. C-print monterad på aluminium och ramad 122 x 152 cm inklusive ram.

Proveniens

Galleri Charlotte Lund, Stockholm.

Ett annat exemplar utställt:
Galleri Charlotte Lund, Stockholm, "Figure out", 10 oktober - 21 november 2009.
Kristinehamns Konstmuseum, "Figure Out", 30 januari - 28 mars 2010.
Museet för Nutidskonst Kiasma, Helsingfors, "Denise Grünstein; Figure Out", 29 april - 15 augusti 2010.
Mjellby Konstmuseum, Halmstad, ”Figure In”, 28 september 2013 - 5 januari 2014.
Kulturens Hus, Luleå, "Denise Grünstein. Figure Out/Figure In", 14 juni – 30 augusti 2014.

Bo Nilsson och Arja Miller m.fl, "Denise Grünstein; Figure Out", 2010, avbildad på uppslag.