20
1543296

Borek Sipek

(Tjeckien, 1949-2016)
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
872 - 1 310 EUR
912 - 1 370 USD
Klubbat pris
9 000 SEK

Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25
Borek Sipek
(Tjeckien, 1949-2016)

bord, ur serien "Maletik", Maletti, Italien ca 1995.

Lackerat trä, körsbärsfaner, metall, glas och marmorimitation, hurts med bakomliggande hyllinredning, upptill två lådor, krönt med vas/ljuslykta i bärnstenstonat glas. Längd 150 cm, djup 75 cm, höjd 142 cm.

Slitage och smärre skador.

Modellen formgiven 1995.