Madeleine Pyk – en samling F769
224
1541027

Pieter Hugo

(Sydafrika, Född 1976)
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 800 - 5 690 EUR
4 340 - 6 520 USD
Klubbat pris

Karin Aringer
Karin Aringer
Ansvarig specialist samtida konst och fotografi
+46 (0)702 63 70 57
Pieter Hugo
(Sydafrika, Född 1976)

"Danielle Lawrence, United Kingdom, 2003"

Ur "The Albino series". Signerad Pieter Hugo och numrerad 3/3. Archival pigment ink på cotton rag paper, bildyta 100 x 80 cm. Inklusive ram 115 x 94 cm.

Proveniens

Stevenson Gallery, Kapstaden.
Paul Frank McCabe, Milano.
Bukowski Auktioner, Contemporary Art & Design 631, maj 2021.
Privatsamling, Sverige.