230
1554366

Helena Blomqvist

(Sverige, Född 1975)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 070 EUR
5 640 - 7 520 USD
Klubbat pris
115 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Helena Blomqvist
(Sverige, Född 1975)

"Masquerade", 2016

Signerad Helena Blomqvist och numrerad AP a tergo. Total upplaga 6 + 2 AP. Pigment print, bildyta 116 x 150 cm.

Lars Bohman Gallery, Stockholm, "Florentine", 17 mars - 23 april 2016, ett annat exemplar utställt.

Helena Blomqvist, "Florentine", 2016, avbildad på helsida.

"Florentine" är en bildberättelse om en storslagen mytisk figur, hon är en mycket gammal kvinna som personifierar många storslagna kvinnor från vår samtidshistoria. I bilder som ser ut att vara tagna ur Florentines fotoalbum får vi se glimtar ur hennes långa innehållsrika liv. Florentine blickar tillbaka och minns. Vad är ett minne, vad är efterkonstruktioner, vad är fantasier och vad hände egentligen? Är de magiska ögonblicken påhittade i Florentines huvud? I Bildsviten ”Florentine” utspelar sig scenerier i ett fiktivt gatukvarter. Interiörerna innesluter en förlorad tid. Gamla tidningar, flagnade tapeter och krackelerande väggar håller kvar det förflutna.
Åskådaren får träda in i denna fantasifulla bildberättelse med sina skimrande konstruktioner, fria från bestämda regler. Ett gatukvarter uppbyggt i liten skala, med olika scenerier och händelser. I det okända finns dock alltid något mer eller mindre bekant, som lockar in i den påhittade verkligheten. Otaliga skikt av föreställningar, anspelningar och stämningar lagras en efter en. Var i tiden befinner vi oss? I en tid som för länge sedan är förbi eller långt in i framtiden? Det svunna och det kommande sammansmälter emellanåt i dessa verk. Somliga utvidgar ett ögonblick i en evighet.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?