"Time Warp #6"
Signerad Hans Isaksson och daterad 2022 a tergo. Textil och blandteknik på pannå 40 x 31 cm.
Björkholmen Gallery, Stockholm.
Björkholmen Gallery, Stockholm, "Hans Isaksson The Silence/Tystnaden", 22 januari - 5 mars 2022.
I serien "Time Warp" har Isaksson ur en uppsprättad trasmatta från huset i barndomens by Lainio/Tystnaden, likt ett arkeologisk utforskande, skapat bilder som legat dolda i mattan. Resultatet blir ett gränsland där arbetet befinner sig mellan abstraktion och figuration.