Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
28
1533773

Poul Kjaerholm

(Danmark, 1929-1980)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 850 - 5 810 EUR
5 540 - 6 650 USD
Klubbat pris
80 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Poul Kjaerholm
(Danmark, 1929-1980)

Matbord, "PK-54", Fritz Hansen, Danmark, 2011.

Skiva av marmor, sex tilläggsskivor av solid lönn med ställ, underrede av matterat stål. Inpressad stämpel POUL KJAERHOLM FRITZ HANSEN DENMARK i stålet samt etikettmärkt. Diameter 140 cm, med träskivor 215 cm, höjd 65 cm.

Smärre slitage. Nagg på marmorskivan.

Formgivare

Poul Kjærholm var en dansk möbelformgivare. Han utbildade sig till snickare i Hjörring 1949 och på Kunsthåndværkerskolen i Köpenhamn och var även professor på Kunstakademiets Møbelskole. Kjærholms formspråk är minimalistiskt och han använde sig gärna av stål, glas och läder i sina konstruktioner. De mest prestigefyllda höjdpunkterna i Kjærholms karriär var hans mottagande av Lunning-priset 1958 för fåtöljen”PK-22” som är en av hans mest välkända modeller. Kjærholms stilrena och eleganta möbler har idag blivit klassiker.