32
1537625

Svein Gusrud

(Norge, 1944-2022)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
9 000 SEK

Karl Green
Karl Green
Specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)700 07 94 25
Svein Gusrud
(Norge, 1944-2022)

fåtöljer, ett par, "Sevilla", Møremøbler, Norge 1990-tal.

Stomme i betsat böjträ och svartlackerad metall, läderklädd sits och rygg, etikettmärkt Møremøbler ørsta a·s. Höjd 86 cm, sitthöjd 44 cm.

Slitage, en smärre fanerskada/stötmärke.

Modellen formgiven 1991 och premiärvisades på världsutställningen Expo '92 i Sevilla 1992.