329
1544450

Anette Harboe Flensburg

(Danmark, Född 1961)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 270 - 9 090 EUR
7 610 - 9 520 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Anette Harboe Flensburg
(Danmark, Född 1961)

"Untitled # 3"

Signerad Anette Harboe Flensburg och daterad 08 a tergo. Olja på duk 120 x 180 cm.

Proveniens

Galleri Andersson/Sandström, Stockholm.

Galleri Andersson/Sandström, Stockholm, "Walls of paper", 13 november - 19 december 2008.

Anette Flensburg experimenterar med motiv som ifrågasätter vår uppfattning av vad som är verklighet och hur måleriet kan nå en icke representativ realitet. Det vanligaste motivet är ödsliga rum som ser ut att vara en sorts scenografi – vilket det också är. Anette H Flensburg bygger nämligen små modeller av sina rum som hon sedan ljussätter och fotar av. Utifrån detta gör hon sedan sina oljemålningar. Flensburg är en konstnär som bemästrar den måleriska tekniken med ytor som nästan blir fotografiskt exakta. "Untitled #3" tillhör en serie målningar med samlingstiteln ”Walls of paper” som visades på Galleri Andersson/Sandström 2008. Motiven är rum som vid första anblicken verkar övergivna; romantiskt skimrande scentablåer som tvärtemot teaterns scener saknar skådespelare. Målningarna har något magiskt över sig, just för att ingenting händer, men vad som helst kan hända. Rummen är förvisso tomma, men det är ingen brist på aktivitet tack vare de starkt mönstrade tygerna och materialen som dekorerar rummen. Rörelsen finns lika mycket i väggarna som liksom speglar reflekterar det övriga rummet.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?