Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
335
1533535

Lotta Hannerz

(Sverige, Född 1968)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 750 - 9 690 EUR
8 870 - 11 100 USD
Klubbat pris
75 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Ansvarig specialist samtida konst och fotografi
+46 (0)702 63 70 57
Lotta Hannerz
(Sverige, Född 1968)

"Ah?"

Signerad Lotta Hannerz och daterad 2007 a tergo. Duk 130,5 x 161,5 cm.

Proveniens

Knäpper+Baumgarten, Stockholm
Privatsamling, Stockholm.
Bukowski Auktioner, Vårens Contemporary 592, 18 maj 2015, kat. nr. 149.
Privatsamling, Stockholm.

Knäpper+Baumgarten, Stockholm, "Lotta Hannerz 110%", 23 augusti - 23 september 2007.

Konstnär

Lotta Hannerz är en svensk konstnär som bor och arbetar i Paris. Utbildad på Kungliga Konsthögskolan i Stockholm. Hon arbetar både med måleri, skulptur och installationer i en illusionistisk värld, där sanningen är undanglidande. Lotta Hannerz skapar scener och ögonblicksbilder tagna ur en imaginär verklighet, snarlik vår egen. Hon har förkärlek för synvillor, leker med proportionerna och gör underfundiga ordlekar.