346
1492920

Torsten Andersson

(Sverige, 1926-2009)
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
22 100 - 26 500 EUR
23 500 - 28 200 USD
Klubbat pris
340 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Torsten Andersson
(Sverige, 1926-2009)

"Monument med droppe av blått blod. Den kreativa människans blod"

Signerad Torsten a tergo. Utförd 2006. Duk 151 x 130 cm.

Proveniens

Brändström & Stene, Stockholm.
Privatsamling, Stockholm.

Moderna Museet, Stockholm, "Modernautställningen", 18 feb - 7 maj 2006.
Brändström & Stene, Stockholm, "Torsten Andersson", 24 november 2006 - 7 januari 2007.

Susanna Slöör, konstkritiker och författare har skrivit om utställningen på Brändströn & Stene 2006/2007:

"Torsten Anderssons (f. 1926) märkliga objektmåleri har genom åren medvetet kryssat mellan de kvävande anspråken som pålagts konsten i allmänhet och måleriet i synnerhet. Han talade i samband med återkomsten i mitten av 1980-talet efter tjugo års tystnad om vikten att formulera en ”tredje väg”, mellan förbrukad modernism och självupphävande postmodernism. Porträtten av uppdiktade skulpturer som han sedan dess presenterat formar sig till egenartade behållare. Symboliskt kanske man kan se dessa som metaforer både för språkets, människans och konstens outgrundliga innehåll. ”Skulpturen blöder” kan Andersson tillägga som en uppmuntrande vägledning till sin sällsynt undflyende värld. Formaten är stora, teckningen kraftfull och enkelt utförd direkt på de slarvigt uppspända dukarna. Färgerna i sin tur är få och ställs i sitt obearbetade skick bryskt mot varandra. Här på utställningen stöts rött mot blått i ett symboliskt laddat möte mellan det röda planket och blodets blåa droppar.

Ett plank i en Carl Larsson-målning, får vi genom dukens textsnuttar veta, är således utgångspunkten till flera av de senaste målningarna som visas på Brändström & Stene. Den ”faluröda” bakgården färgas blå av en blodfärgad skugga. Det är den sanna färgen på den ”kreativa människans blod”, varav en droppe är värt ett monument i sig, enligt en annan målning. Den kreativa människans kval framgår sedan genom att blodet silas genom ett blodkar försett med en kniv ”som i en svensk köttkvarn”. Man får förmoda att det överspända tilltalet inte skall tolkas alltför bokstavligt och därför inte handlar om att konstnären skulle vara så särdeles nobel eller mer tunnhudad en någon annan, utan att symboliken mer är av nonsens-karaktär. Tecknen gör sig helt enkelt bra till formen."

Konstnär

Torsten Andersson svensk bildkonstnär. Studier vid Konsthögskolan i Stockholm 1946-1950, professor där 1960-1966. Har två gånger erhållit Carnegia Art Award, 1:a pris 2008, vinnare av Chock-priset 1997 i konst. Han har ägnat sig åt ett undersökande måleri för att finna det han kallar sitt språk, att hitta en ny väg för måleriet. I början v 60-talet nådde han ett genombrott med målningarna ”Måsen” och ”Källan”. Senare har han ägnat sig att måla porträtt av fiktiva skulpturer. Hans självkritik är hård och han förstör det han inte tycker håller måttet.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?