372
1554164

Dan Wolgers

(Sverige, Född 1955)
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
442 - 530 EUR
470 - 564 USD
Klubbat pris
5 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Dan Wolgers
(Sverige, Född 1955)

"Objekt"

Signerad Dan Wolgers, daterad 2004 och numrerad 22/100. Ljus på metallställning med sladd. I originalförpackning. Längd exklusive sladd 28 cm.

Konstnär

Wolgers, Dan f. 1955 i Stockholm. Svensk skulptör. Utbildad vid Kungliga Konsthögskolan 1980-1985. Professor där 1995-98. Dan Wolgers är full av hugskott och humor, är en lekfull dadaist, prövar och ifrågasätter det mesta och naturligtvis provocerar och chockerar han åskådaren. Han fick uppdraget att designa omslaget till Stockholms telefonkatalog, men i stället för att göra en bild satte han dit telefonnumret till sin ateljé. Katalogen finns i dag på Museum of Modern Art i New York. När han skulle medverka i en samlingsutställning på Liljevalchs konsthall bad han få låna två bänkar, som han omedelbart sålde på auktion. Han anmäldes för förskingring och blev villkorligt dömd till dagsböter. Domen kom på posten i ett slutet kuvert vilket han signerade och sålde för 20 000 kr. Wolgers ställer det mesta på sin spets t.o.m skylten ”Här slutar allmän väg”. ”Jag försöker visualisera och manifestera olika aspekter på livet i min konst” säger han själv. ”På det privata planet använder jag mitt arbete till att försöka begripa någonting av vad jag och andra har här på jorden att göra.”

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?