375
1541730

Lukas Göthman

(Sverige, Född 1970)
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 820 - 2 730 EUR
1 900 - 2 850 USD
Klubbat pris
42 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Lukas Göthman
(Sverige, Född 1970)

"Grand Tour"

Signerad L Göthman och daterad 2015 a tergo. Duk 40,5 x 32 cm.

Proveniens

Roger Björkholmen Gallery, Stockholm.

Auktionens målning hör till en serie om tre verk betitlade "Grand Tour". Motivet består av en hel novell.

Så här berättar Göthman själv:

"Det är en 10 sidor lång novell om resor i Europa, utställningar, romantik, missade flyg, sena nätter, olika tidseror. Flickvänner som pluggade utomlands. Ett äventyr i Grenoble. Megeves casino. Bilresor på Autobahn. Skumma växlingskontor. Rivieran. Farbror som vill sälja ett berg utanför Kitzbühl. Nattklubbar i Berlin och Paris. Helt utan pengar i Amsterdam för länge sedan osv. 20 års samlade resor målat för hand bokstav för bokstav under en och en halv månad."