378
1543836

Astrid Sylwan

(Sverige, Född 1970)
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 130 - 3 580 EUR
3 320 - 3 790 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Astrid Sylwan
(Sverige, Född 1970)

Untitled

Signerad Astrid Sylwan och daterad 2005 a tergo. Duk 120 x 130 cm.

Proveniens

Galleri Andersson/Sandström, Stockholm.

Galleri Andersson/Sandström, Umeå, 29 januari - 1 mars 2006.

Konstnär

Sylwan, Astrid f. 1970 i Antwerpen. Svensk konstnär verksam i Stockholm. Utbildad vid Konstfack, där hon tog sin examen i fri konst 2005. Astrid Sylwan arbetar med ett färgstarkt abstrakt och storskaligt måleri. . Konstkritikern Sophie Allgårdh beskriver hennes måleri så här, i katalogen Lately från 2010: "På storskaliga dukar gestaltar hon en upprymd livskänsla och berusning under skarpt ljussatta dagar. Röda, rosa och orange klanger slungas mot transparenta hinnor i grönt och lysande havsblått. Någon gång drar ett solgult stråk genom i bilden, som i nästa stund kan stegras till frätgult. Med spacklar och gummiskrapor framkallas fint skiktade slöjor och tydliga upphöjningar eller vallar av ansamlad färg på duken.”

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?