419
1554198

Francesco Clemente

(Italien, Född 1952)
Utropspris
800 000 - 1 000 000 SEK
69 700 - 87 200 EUR
73 000 - 91 200 USD
Klubbat pris
1 050 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Francesco Clemente
(Italien, Född 1952)

"The Four Elements"

Utförd 1983. Olja på duk 236 x 198 cm.

Proveniens

Jan Eric Löwenadler, Stockholm.

Sperone Westwater Gallery, New York, "Francesco Clemente", 2 april - 10 maj 1983.
Rooseum - Center for Contemporary Art, Malmö, "Francesco Clemente. The Fourteen Stations" (en vandringsutställning organiserad av The Whitechapel Art Gallery, London), 10 september – 23 oktober 1983, kat. nr 11.

"Francesco Clemente - Pinturas al fresco", Fundacion Caja de Pensiones, utställningskatalog, Madrid, 1987. Avbildad s. 82 utställningsvy från Sperone Westwater Gallery, 1983.

Den aktuella målningens titel "De fyra elementen" syftar på de fyra urelementen eld, vatten, jord och luft som de definieras i grekisk filosofi, hinduism och buddhism. Centralt placerad på duken finns en drömlik avbildning av en kropp som svävar mellan himmel och jord. Ansiktet är konstnärens, armarna förvridna och underkroppen upplöst. Uttrycket i ansiktet är svårtolkat, omgivet av en aura av mystik kring det osynliga, outgrundliga. I motsats till sina samtida kollegor i 80-talets abstrakta konströrelse är Clementes främsta motiv den egna kroppen och självporträttet.

Clemente avbildar sig själv vaken eller i drömmar, hans kropp överdriven eller förvrängd, förvandlad mellan människa och djur, man och kvinna.
Målningarna är utförda i starka färger och inspirationen hämtad från olika kulturella perioder och stilistiska källor. Element, sinnen och symboler filtreras genom dessa verk och vävs samman med detaljer från indisk folkhistoria och populärkultur samt västerländsk kulturtradition. Dessa självporträtt antyder inte bara att ett motiv har många former, utan också att den historia, kultur och religion som definierar varje plats där Clemente har bott och verkat, har ackumulerats i konstnärens minne.

Francesco Clemente föddes i Neapel, Italien, 1952. Efter en tidig akademisk bildning i klassiska språk och litteratur, skrev han in sig som arkitektstudent vid Roms universitet 1970. Under hela 1970-talet ställde han ut teckningar, manipulerade fotografier och konceptuella verk över hela Europa.

Clemente reste till Indien för första gången 1971 och besökte senare Afghanistan tillsammans med sin vän och mentor Alighiero e Boetti. Innan Clemente bosatte sig och etablerade sin studio i New York 1980 bodde han till och från i tio år i Indien, där han studerade sanskirt samt hinduisk och buddhistisk litteratur och utbildade sig i det teosofiska sällskapets bibliotek i Chennai (f.d. Madras). Där absorberade han kulturen, hantverket och folkkonsttraditionerna, samtidigt som han studerade indiska miniatyrister och skyltmålare som gjorde reklamskyltar för Bollywood-filmer.

1980-talet i New York präglades av en stark esprit de corps inom konst, poesi, avantgardistisk teater och film, mode och populärmusik. Clemente stimulerades av utbytet av kreativ energi med sina nya vänner och kollegor och utökade snabbt omfattningen av sitt arbete. Under vintern 1981-82 utförde han sina första stora oljemålningar, en serie om tolv målningar med titeln The Fourteen Stations, som visades på Whitechapel Art Gallery i London 1983. Han påbörjade en serie porträtt av besökare i sin ateljé och deltog i flera samarbetsprojekt, bland annat med Jean-Michel Basquiat och Andy Warhol på en grupp målningar och illustrerade poesi av Robert Creeley, Allen Ginsberg, John Wieners, bland andra.