Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
431
1535040

Willem de Kooning

(USA, 1904-1997)
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 880 - 5 810 EUR
4 440 - 6 650 USD
Klubbat pris
38 000 SEK

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist konst, Ansvarig specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Willem de Kooning
(USA, 1904-1997)

"The Preacher"

Litografi, 1971. Signerad i blyerts och numrerad 35/60. Tryckt hos Hollanders Workshop och med deras blindstämpel. Utgiven av Hollanders Workshop och Fourcade, New York. P. 64,7 x 48,5 cm, bladstorlek 76 x 56,2 cm

Graham 27.