436
1546771

Robert Rauschenberg

(USA, 1925-2008)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 150 - 8 940 EUR
7 580 - 9 480 USD
Klubbat pris
175 000 SEK

Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Robert Rauschenberg
(USA, 1925-2008)

"Samarkand Stitches #I"

Unikt textilcollage med färgserigrafi, 1988. Med broderad signatur och datering. Ur upplagan om 71 unika variationer, utgiven av Gemini G.E.L., Los Angeles. Märkt #18 på etikett a tergo. 190 x 160 cm.

Proveniens

Fabian Carlsson Gallery, London.
Inköpt från ovanstående av nuvarande ägaren 1988.

Gemini 1404.

Konstnär

Robert Rauschenberg var en amerikansk skulptör och bildkonstnär konstnär född i Texas. Rauschenberg studerade vid Black Mountain College i North Carolina och vid Art Students League i New York tillsammans med bland annat Cy Twombly. Rauschenberg kan ses som representant för den abstrakta expressionismen, popkonsten och kallas ibland även neo-dadaist likt Jasper Johns. På 1950-talet blev han känd för sina så kallade "Combines" som bestod av icke-traditionella material och föremål som fördes samman till innovativa kombinationer. Ett känt verk av Rauschenberg finns på Moderna Museet i Stockholm och heter ”Monogram”. Verket består delvis av en uppstoppad get med ett bildäck runt midjan. Rauschenbergs verk kännetecknas av en dialog mellan ”the handmade and the readymade”.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?