Arne Jones E1299
53
1550935

John Kandell

(Sverige, 1925-1991)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
34 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
John Kandell
(Sverige, 1925-1991)

Unikt skåp, ”Hortensiaskåpet”, utfört av Kandell i sin egen ateljé 1984.

Stomme i bemålad furu med bemålade detaljer, fronten med två skåp, signerat Hortensiaskåpet JK Stockholm -84, höjd 88 cm, bredd 33 cm.

Slitage.

Proveniens

Inköpt direkt från John Kandell 1984.

Formgivare

John Kandell var en svensk arkitekt, formgivare och konstnär. Han studerade hos arkitekten Carl-Axel Acking på 1940-talet samt senare på Konstfack i Stockholm där han senare verkade som lärare. Kandell har bland annat gjort inredningsarbeten för Svea och Göta hovrätt, han är dock främst känd för sitt samarbete med möbelföretaget Källemo i Värnamo som inleddes på 1980-talet. Några av Kandells mest välkända verk är den trebenta stolen "Camilla", liggstolen "Vilan", stolen "PimPim" samt den välkända hyllan "Pilaster". Kandell var knuten till den så kallade HI-gruppen (hantverksmästare och inredningsrkitekter). Hans sena möbler närmar sig allt mer konstens och skulpturens världe, enkla och avskalade former med ett lekfullt och gärna humoristiskt uttryck.