Arne Jones E1299
55
1550595

John Kandell

(Sverige, 1925-1991)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 370 - 2 850 EUR
2 710 - 3 260 USD
Klubbat pris
75 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
John Kandell
(Sverige, 1925-1991)

Stolar, sex stycken, "Solitär", Källemo, Värnamo efter 1985.

Stomme i mahogny, sitsar i läder. Sitthöjd 46 cm, höjd 90 cm.

Slitage och fläckar.

Modellen formgiven 1985.

Formgivare

John Kandell var en svensk arkitekt, formgivare och konstnär. Han studerade hos arkitekten Carl-Axel Acking på 1940-talet samt senare på Konstfack i Stockholm där han senare verkade som lärare. Kandell har bland annat gjort inredningsarbeten för Svea och Göta hovrätt, han är dock främst känd för sitt samarbete med möbelföretaget Källemo i Värnamo som inleddes på 1980-talet. Några av Kandells mest välkända verk är den trebenta stolen "Camilla", liggstolen "Vilan", stolen "PimPim" samt den välkända hyllan "Pilaster". Kandell var knuten till den så kallade HI-gruppen (hantverksmästare och inredningsrkitekter). Hans sena möbler närmar sig allt mer konstens och skulpturens världe, enkla och avskalade former med ett lekfullt och gärna humoristiskt uttryck.