Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
59
1528312

Charles & Ray Eames

(USA, 1907-1978 respektive 1912-1988)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 880 - 4 850 EUR
4 440 - 5 540 USD
Klubbat pris
55 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Charles & Ray Eames

Fåtölj med fotpall, "Lounge Chair & Ottoman", Vitra, ca 2006.

Stomme i plywood fanerad i körsbär, plymåer klädda i svart läder, benställning i svart samt borstad metall, märkta Vitra. Höjd ca 84 cm, sitthöjd ca 42 cm. Äkthetsintyg medföljer.

Slitage.

Formgivare

Charles och Ray Eames anses ha varit några av de absolut mest inflytelserika personerna för amerikansk modern design under 1900-talet. De gjorde banbrytande arbeten inom främst möbelformgivning, film och arkitektur. De tog sig an problemlösning som ett äventyr och kombinerade disciplin med lekfullhet. Under efterkrigstiden tog de fram möbler av billiga och slitstarka material som skiktlimmad plywood och glasfiber som kunde kombineras med olika benställningar av trä och stål. Två kända modeller som idag blivit klassiker är ”Lounge chair” och ”Eiffel Tower”. Paret deltog i det så kallade Case House Study Program, där en grupp arkitekter fick utforma billiga bostadshus med standardiserade industriellt tillverkade byggnadsmaterial. Charles Eames byggde sitt eget hus ’’Case House No. 8’’ som blev ett av den moderna arkitekturens viktigaste verk. Paret arbetade enligt devisen "What works is better than what looks good. The good looks can change, but what works, works".