62
1521575

Philip & Kelvin LaVerne

(USA, 1907-1987 respektive född 1937)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 270 - 2 730 EUR
2 380 - 2 850 USD
Klubbat pris
130 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Philip & Kelvin LaVerne

soffbord, "Chang Boucher", USA 1960-70-tal.

Oval skiva i patinerad brons och tenn med handmålade emaljer av Philip och Kelvin LaVerne, ben i brons i form av knippen med korslagda band, etikettmärkt Philip LaVerne Works of Art New York Chan Boucher. Höjd 42 cm, längd 153 cm, bredd 80 cm.

Benen flyttade med senare skruvar. Slitage.

Ur Heidi Boyce Broströms (1943-2022) och Dan Axel Broströms (1915-1976) samling.

Dan Axel Broström var tredje generationens rederiägare i det anrika Broströmskoncernen. När han övertog företaget 1949 hade de 18 000 anställda. Den kanadensiska modellen och geologen Heidi var Dan Axels tredje hustru, och paret bodde i det stilfulla Särö, beläget några mil söder om Göteborg.
Förvärvad från Studio LaVerne i New York, till bostaden i USA.