66
1533620

Philip & Kelvin LaVerne

(USA, 1907-1987 respektive född 1937)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
85 000 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Philip & Kelvin LaVerne

soffbord, "Odyssey", USA, 1960-70-tal.

Rund skiva i patinerad brons och tenn med handmålade emaljer av Philip och Kelvin LaVerne, centralfot i brons, signerad Kelvin Philip LaVerne. Diameter 120, höjd 41 cm.

Slitage.

Proveniens

Ur Heidi Boyce Broströms (1943-2022) och Dan Axel Broströms (1915-1976) samling.

Dan Axel Broström var tredje generationens rederiägare i det anrika Broströmskoncernen. När han övertog företaget 1949 hade de 18 000 anställda. Den kanadensiska modellen och geologen Heidi var Dan Axels tredje hustru, och paret bodde i det stilfulla Särö, beläget några mil söder om Göteborg.
Förvärvad från Studio LaVerne i New York, till bostaden i USA.