Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Klassiska antikviteter F757
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
7A
1556567

Matthias van Arkel

(Sverige, Född 1967)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 920 - 3 900 EUR
3 400 - 4 530 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58
Matthias van Arkel
(Sverige, Född 1967)

Matta, ”Baroque”, tuftad, ca 348 x 199 cm, EGE Carpets, Danmark 2023, Signerad och numrerad 1/6.

Producerad i samarbete med Senior Advisor Kjell Brobacke, tillverkade på EGE Carpets i Danmark 2023.