Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
82
1539633

Tom Dixon

(Storbritannien, Född 1959)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
775 - 969 EUR
887 - 1 110 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Tom Dixon
(Storbritannien, Född 1959)

Bordslampa, "The Spiral Lamp", London, 1990-tal.

Förgylld metall, halogenlampa i foten. Höjd ca 62 cm.

Ytligt slitage.

Proveniens

Inköpt via London W8, 1996.

Formgivare