87
1539570

Mats Theselius

(Sverige, Född 1956)
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
5 690 - 6 640 EUR
6 520 - 7 600 USD
Klubbat pris
65 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Mats Theselius
(Sverige, Född 1956)

Fåtölj, variant på "Järn/Moccafåtöljen", specialbeställd, Källemo, Värnamo efter 1994.

Trästomme klädd med etsad järnplåt, karm av betsad bok, sits och rygg klädda i mörkbrunt Tärnsjöläder istället för som brukligt i mörkbrunt moccaskinn, ben av järn, höjd 73 cm.

Smärre slitage.

Modellen är en mycket ovanlig, specialbeställd variant på "Järn/Moccafåtöljen" som utfördes i en upplaga om 200 numrerade exemplar. Detta exemplar tillkom av en överbliven etsad plåt från nämnda modell, som på kunds begäran utfördes med en sits i Tärnsjöläder istället för mocca.

Formgivare

Mats Theselius är en svensk möbelformgivare, konstnär och inredningsarkitekt, född 1954 i Stockholm. Theselius utbildade sig inom inredningsarkitektur vid Konstfack under 1979-1984 och fick kort efter examen sitt genombrott med den banbrytande stolen ”Älgskinnsfåtöljen”, en cylinderformad fåtölj i järnplåt och älgskinn. ”Älgskinnsfåtöljen” blev startskottet för en lång och obruten karriär, till stora delar tillsammans med legendariske möbelproducenten Sven Lundh (som även lanserade Jonas Bohlins betongstol ”Concrete”) på Källemo i Värnamo. Därefter tillkom flera berömda verk som vitrinskåpet National Geographic, som fått sin karaktäristiska gula färg och titel efter tidsskriften med samma namn, samt fåtöljerna Rex, Ingo och Bruno.

Utöver en alstrande karriär med sin egna design har Mats Theselius varit professor på Högskolan för design och hantverk vid Göteborgs universitet under 90-talet. År 1997 fick han både Bruno Mathssonpriset samt Torsten och Wanja Söderbergs pris. Mats Theselius invaldes i Konstakademien år 2011.